מערך זה מציע פעילות לקראת ל״ג בעומר המתמקדת בהיבטים הסביבתיים של החג, מתוך רצון להעלות את המודעות לנזקים שגורמות המדורות לסביבה, ולקרוא לפעולה בנושא תוך שמירת המסורת.
אפשר להקדיש לפעילות כמה מפגשים, בהתאם לפעילות שנבחרה. יציאה להחתמה על אמנה, חלוקת פליירים וכיו"ב ו/או סיור לביצוע סקר שטחים פתוחים יכולים להאריך את משך הפעילות.
מטרות
- התלמידים יפעלו למען שינוי התנהגותי אישי: הימנעות מגרימת נזקים לסביבה בל"ג בעומר בלא לוותר על ההנאה מהחג.
- התלמידים ירחיבו את מעגל המודעות באמצעות הפצת מסרים לכלל הקהילה.
ציוד
- כרטיסיות (נספח)
- קוביית משחק
- מפת השכונה
- רשות: מחצלת כיבוד כלי אוכל
הכנות
הכנות למשחק מסלול ל"ג בעומר- פירוט בגוף המערך:
- הדפסה וגזירת כרטיסיות צעדים למשחק.
- מקום מפגש לפעילות חוץ כיתתית. ניתן לפרוס מחצלת, להשמיע מוזיקה ולהביא כיבוד קל כגון אבטיח/מלון/תמרים (עם כלים רב פעמיים כמובן!)
- מיקום כרטיסיות הצעדים לכיוון מקום ההתכנסות הדפסת קטע הקריאה: 5 הגישות (נספחים)
פתיחה (40 דק')
מעגל שיתוף (10 דקות)
נשאל את המשתתפים: מה אתם אוהבים בחג ל"ג בעומר? לאסוף את הקרשים למדורה, להקים את המדורה הגדולה ביותר, להישאר בחוץ עד מאוחר, מוזיקה, אוכל...
נספר של"ג בעומר חל בי"ח באייר והוא היום השלושים ושלושה (ל"ג) בספירת העומר, בין פסח לשבועות, ומכאן שמו. מקור החג איננו בהיר לחלוטין. ההסבר הרווח להדלקת מדורות בל"ג בעומר קשור למרד בר כוכבא כנגד הרומאים (132-135 לספירה). בימים ההם לא היו טלפונים סלולרים או אינטרנט וחיילי בר כוכבא תקשרו אחד עם השני באמצעות הדלקת מדורות בראשי ההרים וכך העבירו את ההודעה על פרוץ המרד. בנוסף, המסורת היא שביום זה גם פסקה המגפה שפגעה בתלמידי רבי עקיבא.
במשך שנים רבות ציינו וחגגו את ל"ג בעומר בהדלקת מדורות. אולם כיום, כשחיים כאן מיליוני בני אדם אנחנו מבינים שהדלקת כל כך הרבה מדורות מזיקה לטבע ואף מזהמת ומסכנת אותנו. בשנים האחרונות אף חל איסור מוחלט על הדלקת מדורות לנוכח תנאי מזג אוויר קיצוניים ששררו בתקופה זו של השנה. בפעילות זו נראה כיצד אנחנו יכולים לחגוג את ל"ג בעומר, לשמר את נושא האור, התקשורת ביננו ולהמשיך לצאת לטבע ולשטחים הפתוחים תוך שמירה עליהם.
משחק מסלול ל"ג בעומר (30 דקות)
- נבחר נקודה יפה ונעימה לפעילות, בחצר בית הספר או אם אפשר, בטבע העירוני הסמוך לבית.
- בדרך לשם, נשחק משחק של סימני דרך, הכולל חידות, משימות והוראות.
- נכין קוביית משחק גדולה מקרטון ועליה נקודות, מ-1 עד 6.
- נניח את 30 כרטיסיות צעדים (רצוי להדפיס אותם מנייר בשימוש חוזר) במעין נתיב המוביל אל האתר שבחרנו, שהוא נקודת הסיום (ראו נספח).
- על חלק מהצעדים כתובים: בחום - הוראות, בירוק - משימות, באפור - חידות. מילוי המשימות והמענה על החידות יעבירו את המסר בדבר נזקי המדורות בל"ג בעומר והשמירה על הסביבה. שימו לב שיש מספר צעדים ריקים, עבור מורים שרוצים להוסיף הוארה, משימה או חידה.
- נתחלק לקבוצות וכל קבוצה תבחר נציג שיהיה "החייל" שלה. הנציג יטיל את הקובייה, ויתקדם מצעד לצעד בהתאם למספר שעלה בהטלת הקובייה. כאשר יגיע לצעד שעליו הוראה, משימה או חידה, תפעל הקבוצה בהתאם לכתוב.
- הקבוצה המנצחת היא זו שה"חייל" שלה הגיע ראשון אל נקודת ההתכנסות שם תתקיים המשך הפעילות. בנקודת הסיום ניתן לפרוס מחצלת, להשמיע מוזיקה ולהביא כיבוד קל (אבטיח/מלון/תמרים וכד').
נסכם את המשחק ונשמע מן המשתתפים תובנות וגילויים חדשים שעלו במשחק.
גוף (40 דק')
סיפור "5 הגישות" (10 דקות)
נקריא לתלמידים את סיפור "5 הגישות"
*לחילופין, אפשר להזמין חמישה תלמידים לשבת בקדמת הכיתה ולהקריא את הסיפור לשאר המשתתפים. (בסיפור מופיע גם בנספחים)
- אני הולך ברחוב. במדרכה יש בור. דעתי מוסחת כי אני חושב רק על עצמי, ואני נופל לבור. אני מרגיש אבוד ואומלל ואינני מסוגל לבקש עזרה. זו לא אשמתי, זו אשמתו של מי שחפר את הבור דווקא שם. אני מתמרד, מתייאש, מרגיש שאני קורבן של חוסר האחריות מצידם של אנשים אחרים. אני מבלה זמן רב שם בפנים, בתוך הבור.
- אני הולך ברחוב. במדרכה יש בור. אני מעמיד פנים שאינני רואה אותו, זו לא הבעיה שלי. אני שוב נופל לתוכו. אינני יכול להאמין שזה קורה לי פעם נוספת. הייתי צריך ללמוד את הלקח, וגם לשלוח מישהו לסתום את הבור. אני מבלה שם שוב זמן רב.
- אני הולך ברחוב. במדרכה יש בור. אני רואה אותו. אני יודע שהוא שם, כי כבר נפלתי לתוכו פעמיים. אבל אני אדם הרגיל ללכת תמיד באותה הדרך. לכן, אני נופל לבור בפעם השלישית. עניין של הרגל.
- אני הולך ברחוב. במדרכה יש בור. אני מקיף אותו. מייד לאחר שאני עובר אותו בשלום, אני שומע מישהו צועק. הוא בוודאי נפל לבור. הרחוב נחסם ואינני יכול להמשיך בדרכי.
- אני הולך ברחוב. במדרכה יש בור. אני מניח עליו קרשים, וכך יכול להמשיך בדרכי. איש לא ייפול לתוכו עוד.
דיון ואמנה לשמירה על הסביבה (30 דקות)
ננהל דיון: מה ההבדל בין הגישות? נדגיש את ההבדל בין ההתעלמות לבין גילוי אחריות ונקיטת יוזמה, כבמקרה האחרון.
נשאל את המשתתפים: כיצד אתם היו נוהגים?
נשאל: למה לדעתכם חשוב לשמור על הטבע העירוני ליד הבית, ומה הסכנות לנו ולטבע בחג כמו ל"ג בעומר? (תשובות אפשריות: זיהום אויר כתוצאה משריפת עצים עם דבק, צבע וחומרים כימיים, התפשטות האש, הרס הבית של בעלי החיים המתגוררים כאן, השארת זבל בשטח, שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים והתפוררות שלהם לתוך האדמה).
מה אתם באופן אישי מוכנים לעשות כדי לשמור על הסביבה בל"ג בעומר?
*רעיונות לפעילות ל"ג בעומר: בילוי בחוץ עם נרות ופנסים, יצירת עששיות, תצפית בחיות לילה דוגמת עטלפים וינשופים, משחקי חברה בחוץ, הקרנת סרט תחת כיפת השמיים, מסיבת רחוב, פיקניק עם הקפדה על 0 פסולת באירוע.
נכין אמנה על פלקט גדול, עם המלצות וטיפים לחגיגת ל"ג בעומר סביבתי וכל המשתתפים יחתמו עליה.
נשאל את המשתתפים: האם לדעתכם חשוב להפיץ את האמנה/ההמלצות לציבור? כיצד?
למשל: החתמת ילדים נוספים ומבוגרים על האמנה; הכנת עלון מידע (פלייר) ובו ההמלצות, והפצתו; הכנת שלטים וכרזות ללוחות המודעות השכונתיים; הכנת סטיקרים; הכנת ג'ינגל לרדיו; הוספת קטע לטקס ל"ג בעומר; כתיבת כתבה לעיתון מקומי.
נחלק את התלמידים לקבוצות. כל קבוצה תעבוד על אחד האמצעים שבחרה כדי להפיץ את האמנה וההמלצות.
הצעה לפעילות תורמת נוספת (30 דקות)
*מתאים כתחליף לאמנה או כפעילות ביום נוסף או כפעילות ארוכה של כ120 דקות.
- עריכת סקר שטחים פתוחים בשכונה. כדאי להצטייד במפת השכונה ולסמן עליה את המקומות המתאימים לפעילות הסביבתית בל"ג בעומר.
- התבוננות: אילו צמחים ובעלי חיים ניתן לראות במקומות אלו.
- הכנת שלטים המספרים על הפרחים ובעלי החיים שזה ביתם, והצבתם במקומות הרלוונטים. במידת הצורך אפשר לפנות לרשות המקומית בבקשה שתעזור בהפקת השלטים והצבתם.
סיכום (10 דק')
נצא עם המשתתפים אל מרכז היישוב או אל מקום אחר, הומה אדם, ונבצע את הפעילות התורמת של העברת המסר לתושבים.
לסיכום לאחר החג
- נשאל את המשתתפים: אילו מההמלצות שלכם יישמתם בעצמכם?
- האם הרגשתם שהצלחתם להשפיע גם על אחרים?
- נברך את המשתתפים על נכונותם לשנות ולהשפיע ועל תרומתם. נחזק אותם גם אם בפועל לא הצליחו ליישם את ההמלצות, או הרגישו שלא הצליחו בהעברת המסרים.
מקורות והפניה לקריאה נוספת
- 10 הדיברות לפיקניק ב-0 זבל - אתר החברה להגנת הטבע
- ל"ג בעומר, י"ח באייר - מרחב פדגוגי משרד החינוך
- תלמידיו של ר' עקיבא ומרד בר כוכבא - מכון שיטים
נספחים
