פריט ידע פעילות:מערך סקר טבע עירוני 2026

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תמונת רקע לדף מערך סקר טבע עירוני 2026

פעילות זו עוסקת בהיכרות עם סקר הטבע העירוני בעיר ובמהלכה נצא לסביבה הקרובה לביצוע סקר טבע עירוני, הכולל תצפית, חקר והתנסות בשימוש בכלים של מדע אזרחי. הפעילות מחזקת תחושת שייכות לסביבה הקרובה, סקרנות ואחריות לשמירה על אתרי טבע עירוניים.


רקע והרחבה: סקרי טבע בעיר


מטרות

ידע: היכרות ולמידה על סקר הטבע העירוני, אתרי הטבע בעיר ומגוון החיות שנמצאות בעיר ובשוליה.

ערך: חדוות גילוי ופליאה מאתרי טבע עירוני, הגברת תחושת השייכות והאחריות בשמירה על אתרי טבע עירוניים.

מיומנות: שימוש במפה דיגיטלית, תצפית בטבע ואיסוף מידע.

ציוד

  • מחשב מחובר לאינטרנט
  • מקרן ורמקולים
  • מצגת מלווה
  • דפי סקר טבע עירוני כמספר התלמידים
  • אפליקציית איי-נטורליסט


הכנות

  • לקרוא רקע על סקר טבע בעיר
  • לוודא שיש את כל הציוד
  • להדפיס את דפי הסקר (דו-צדדי)
  • לעבור על המצגת
  • רצוי להעלות את הלינקים מראש
  • להוריד את האפליקציה ולוודא שהיא עובדת


פתיחה (20 דק')

מהו טבע עירוני?

**לשימושכם מצגת מלווה (נספח) לפתיחת השיעור. חשוב להשאיר לפחות חצי שעה ליציאה החוצה להתנסות בסקר.


נשאל את התלמידים: מה לדעתכם המשמעות של המושג "טבע עירוני"? מה נחשב טבע? האם עץ בודד הוא טבע? האם גדר חיה / גינה של אנשים היא טבע? חיית מחמד / נמלה שיוצאת מהקן באדמה / חזיר בר שמתהלך ברחבי העיר?


נגדיר מהו טבע עירוני (מופיע גם במצגת):

"שטח טבע עירוני הוא כל שטח פתוח או בנוי שבו קיימות מערכות טבעיות (על מכלול מרכיבי החי, הצומח והדומם שלהן) או תופעות טבע נקודתיות בתחום העיר. המונח כולל קשת של תופעות, מטבע "בר" המצוי בשולי העיר או החודר אליה, ועד למיני בר מקומיים המצויים בתחומי שטח מגונן או בנוי." (מתוך מדריך לתכנון וניהול תשתיות טבע עירוני, איריס האן ועמיר בלבן, מכון דש"א).

לאחר הגדרה זו נחשוב יחד עם התלמידים אילו דוגמאות יש לטבע בעיר שלנו.


נשאל: איך אנחנו יכולים לדעת אילו צמחים וחיות בר נמצאים בסביבת העיר?

נחזור על התשובות שלהם.

נסביר שבזכות סקר הטבע העירוני אנחנו מגלים הרבה מידע על בעלי החיים, על הצמחייה ועל תשתיות הטבע בעיר.


נשאל: מה לדעתכם עושים בסקר טבע עירוני?

נשמע את התשובות.

נספר שהחברה להגנת הטבע סורקים את הטבע בעיר, מאתרים מינים שונים של צמחייה ושל בעלי חיים ומעלים את המידע למפה דיגיטלית.

מדוע לדעתכם חשוב לבצע סקר טבע?

  • חשוב שנדע איזה חיות וצמחים יש לנו בעיר ונכיר אותם.
  • חשוב לדעת על איזה מקומות עלינו לשמור כדי להגן על החיות והצמחים: איזה מקום כדאי לשמר כמרחב טבעי, ואיפה אפשר לבנות.
  • חשוב לדעת איך לטפל בתשתיות הטבע הקיימות.

באמצעות הקישור שבמצגת, הקרינו על הלוח את אתר סקר הטבע העירוני בעירכם והסתכלו אילו ממצאים מפתיעים גילו על חיות הבר.


גוף (50 דק')

כעת נצא לשטח להתנסות בעצמנו בביצוע סקר טבע עירוני בסביבה הקרובה.

נתחיל בחימום: משחק 'תופסת טבע עירוני' (10 דק')

ממנים תופס אשר מכריז על פריט טבע אחד שנמצא בחצר (עלים, אבנים, עצים, חול, נוצות, אדמה, ענפים, פרחים, אצטרובלים וכיוצא בזה).

על שאר הכיתה לרוץ ולברוח ולגעת או להצביע על דבר שצריך למצוא.

אם התופס מצליח לתפוס את אחד מחברי הכיתה לפני שהספיק לגעת או להצביע על הפריט, הוא הופך להיות התופס החדש. *נדגיש כי אין לגעת בבעלי חיים או לפגוע בצמחים וברכוש.

סקר טבע (30 דק') את החלק המרכזי נקדיש לחלק זה.

נחלק את הכיתה לקבוצות (אפשר לתת לכל קבוצה לבחור שם של חיה). נסביר שנערוך סקר קטן של צמחיה וחיות בר במרחב. נחלק לכל קבוצה דף סקר (נספח) ונסביר כיצד נחפש את הממצאים במרחב. הקבוצות ימלאו את דף הסקר לפי הממצאים.

בסיום, ניתן להדגים את אופן השימוש באפליקציית iNaturalist (10 דק')

נדגים לכיתה את השימוש באפליקציה לשיתוף תצפיות "איינטורליסטiNaturalist " ונדווח על כמה תצפיות.


סיכום (20 דק')

נחזור לכיתה ונקרין על הלוח את אתר iNaturalist.

חפשו תצפיות באזור העיר שלכם. לדוגמה: תצפיות בהרצליה, תצפיות במודיעין.

**הסבר על התחום של מדע אזרחי ועל אופן השימוש באפליקציה מצורף בנספח.


נקרין אחד מהשירים מתוך אלבום "אגדה חיה בעיר" על חיות בר באזורים עירוניים כמו התן הזהוב או הדרור. נבקש מהכיתה לשים לב לעובדות מעניינות העולות בשיר.


נסכם בכמה שאלות קצרות לדיון קצר, לצורך התבוננות ורפלקציה על החוויה:

  • האם יש דברים בשיר שמתחברים לפעילות שלנו היום?
  • אחרי שחקרנו וסקרנו את הטבע העירוני בחצר בית ספר / בשטח בעיר – למה לדעתכם חשוב לשמור על הטבע העירוני?
  • מה אנחנו יכולים לעשות בשביל לשמור יותר על הצמחייה וחיות הבר בעיר?

בפעילות הבאה נכיר לעומק את חיות הבר בעיר.

תכנית מגירה (אם נשאר זמן / אם אי אפשר לצאת)

אם מזג האוויר אינו מאפשר לצאת, ניתן להעביר את השיעור באמצעות מחשבים.

נחפש את הסקר העירוני הרלוונטי לעירנו במפות הדיגיטליות.

כל קבוצה יכולה לבחור אתר טבע עירוני אחר וליצור עליה את הדף סקר לפי הממצאים שנמצאו באתר.

ניתן להשתמש בפעילות הסיכום כפי שהיא.


מקורות והפניה לקריאה נוספת


נספחים