פעילות אחת מתוך שלוש באוגדן: "קרוב לבית - קרוב ללב" פעילויות לשבוע טבע עירוני
בעיר גדלים עצי בר ועצי נוי, בדרך כלל לפי בתי הגידול השונים – בצפון הארץ ובדרומה, במישור החוף ובאזורי ההר. המינים מגוונים: החל מעצי פרי למאכל, עבור בעצים ירוקי עד ובעצים העומדים בשלכת, וכלה בעצים המצויים בסכנת הכחדה.
לצד היכרות עם מאפייני העצים נתחבר להווייתם, נכיר את יתרונותיהם הרבים ונפעל לשמירתם.
מטרות
- היכרות עם מגוון העצים בסביבה הקרובה, חיבור אליהם ופעולה אקטיבית לשמירה עליהם.
- פיתוח מיומנויות של התבוננות ותצפית.
ציוד
- לוח
- טושים מחיקים
- מגדיר עצים
- קרש וכלי כתיבה
- נספח: עובדות מדהימות על עצים
- נספח: היכרות עם השכן הירוק - במספר עותקים
- זכוכיות מגדלת
הכנות
- לצייר עץ ללא עלים על בריסטול (אלא אם יש לוח מחיק)
- להנחות את התלמידים לפני להצטייד בתיק קטן עם בקבוק מים, כובע, קרש וכלי כתיבה.
- להדפיס את הנספח: עובדות מדהימות על עצים, ולגזור לכרטיסיות בהתאם לסימון.
- להספיס במספר עותקים את הנספח: היכרות עם השכן הירוק.
פתיחה (30 דק')
נפתח ונספר שנקדיש את השיעור הזה לשכנים הירוקים שלנו – העצים.
עץ מילים (15 דקות)
נצייר על הלוח שורשים, גזע וענפים. לאחר מכן נזמין את התלמידות.ים ללוח. נבקש מהם להוסיף לציור את העלווה, באמצעות כתיבת שמות של עצים שהם אוהבים או מכירים. אם הם לא יודעים את השם הם יכולים לכתוב "העץ ליד הבית שעושה צל", "העץ עם הפרחים הסגולים", וכו'.
עובדות מדהימות על השכנים הירוקים שלנו (15 דקות)
נבקש מהכיתה להתחלק לקבוצות. כל קבוצה תקבל כרטיסייה ועליה כתובה עובדה מדהימה כלשהי על עצים. על חברי הקבוצה לספר או להציג את העובדה המדהימה לכיתה בצורה מעניינת (כרטיסיות העובדות מופיעות בנספחים).
כעת נצא לסקר עצים בסביבתנו הקרובה: בחצר בית הספר, ואם אפשר גם בשכונה, בקרבת בית הספר.
לפני היציאה נחזור על כללי ההתנהגות והבטיחות.
נצטייד בתיק קטן, בקבוק מים, כובע, לוח כתיבה וכלי כתיבה.
גוף (50 דק')
סקר השכנים הירוקים בחצר ובשכונה
התבוננות (10 דקות)
נבקש מכל קבוצה לבחור עץ ולהתבונן בו מקרוב: בשורשים, בגזע, בענפים, בצמרת, בעלים, בפרחים ובפירות (בהתאם לעונה). לאחר מכן נבקש מכל זוג התלמידים לתאר את העץ בדף התצפית "היכרות עם השכן הירוק" (בנספחים). אפשר להצטייד בזכוכית מגדלת להתבוננות מקרוב. אפשר לזהות את העצים בשמם בעזרת מגדיר מודפס או באינטרנט (בנספחים).
נכנס את כל הקבוצות ונזמין אותן לשתף בממצאים ובתובנות מהתצפית.
שמירה על השכנים הירוקים - דיון (10 דקות)
נשאל את המשתתפים: כיצד אנו יכולים לפעול לשמירה על העצים בסביבתנו הקרובה?
נעלה רעיונות, ונצא לביצוע. כדאי לפעול בשיתוף עם גורמים מקומיים ולעודד מעורבות של הקהילה.
הצעות לפעולות (30 דקות)
- יצירת מפת עצים בחצר בית הספר או בשכונה (אפשר להכין מקרא ובו סמל נפרד לכל מין נפוץ).
- יצירת מפה של מסלול טיול מומלץ בעקבות עצים, ואף הדרכה של המשפחה במסלול.
- מיפוי עצים ותיקים: נחפש בסביבה עצים מעניינים – עצים גדולים בממדיהם ובולטים בנוף, עצים נדירים ומיוחדים, עצים שנקשר בהם סיפור מיוחד, אישי או היסטורי. נאסוף מתושבי השכונה סיפורים על העצים המרכזיים. נבדוק אם העצים הללו מופיעים במפות האינטראקטיביות במאגר "עצי מורשת" של משרד החקלאות ופיתוח הכפר. אם אינם מופיעים במפות, נוכל לדווח עליהם.
- טיפול במפגעים :עצים רבים מכוסים בנעצים ובסיכות שנותרו עליהם, או שיש בסביבתם מפגעים המזיקים להם. אפשר לתעד ולצלם את המפגעים השונים בסביבת העצים, ולדווח עליהם בטופס טבע עירוני של החברה להגנת הטבע. נבקש מהתלמידים להעלות הצעות לפתרונות והמלצות. נבחן מה בכוחנו לעשות (למשל קמפיין הסברה על לוחות מודעות, שלטי הסבר), ובמה אנו זקוקים לעזרת הרשות המקומית (למשל פינוי פסולת ואכיפה).
סיכום (10 דק')
נבקש מהתלמידים להתאמן על הסברה והצגה של עבודתם; נתאם מועד להצגת העבודה בפני ההורים או בפני כיתה אחרת.
נקשט את בית הספר בציורי העצים, ובמסרים לשמירה עליהם.
מקורות והפניה לקריאה נוספת
- 5 דברים ששווה לדעת על עצים, אתר החברה להגנת הטבע
- משרד החקלאות ופיתוח הכפר, אגף בכיר טכנולוגיות דיגיטליות ומידע, תחום GIS
- עצי ארצנו - מדריך לזיהוי עצים, משרד החקלאות.
נספחים
