מערך שלישי בסדרת מערכים לחניכים בתנועות נוער. במערך נבחן את הנושאים החשובים ואת הערכים המניעים כל חניך, נעודד ליציאה לפעולה ונתנסה בשימוש באפליקציה "בשביל הטבע".
מהלך כללי:
- המדריך בוחר מקום לבצע את הפעולה, בקרבת השבט/קן/סניף, בשטח טבעי בפאתי היישוב.
- "מוצאים" חתיכה של דף מישיבת העירייה/מועצה ומבינים שהעירייה צריכה את עזרתנו.
- מורידים את האפליקציה (אפשר בזוגות), מדווחים ועוזרים לסביבה הטבעית הקרובה לביתי להיות נקייה
- מעלים בחשבון אינטסגרם/טיקטוק של השבט/קן/סניף תמונות של שימוש באפליקציה ושל הפעילויות הקשורות אליה
- דיון: מה אני עושה עם מה שחשוב לי?
מטרות
- יצירת אכפתיות וכוונה אמיתית לפעולה בנושא "שמירה על ניקיון השטחים הפתוחים".
- שימוש באפליקציה ודיווח.
ציוד
- כלי כתיבה
- פתקים
- נספח מס' 1
- נספח מס' 2
הכנות
- לאתר נקודת טבע בקצה הישוב.
- לעדכן את החניכים מראש במיקום הפעולה על מנת להיפגש שם.
- לבקש מהחניכים שיביאו פלאפונים.
פתיחה (15 דק')
"אני רוצה לדאוג לעיר/יישוב שלי"
המדריכים/חניכים "מוצאים" בשטח דף ומבינים שזהו תזכיר מהישיבה האחרונה של העירייה/מועצה. מהתזכיר עולה שהעירייה במצוקה: היא מאוד רוצה לנקות ולטפח שטחים פתוחים, אך אינה יודעת מה מצב הניקיון/לכלוך בשטחים אלה והיכן צריך לנקות. לשם כך פותחה האפליקציה "בשביל הטבע".
**הערה למדריכ/ה: המטרה היא לשלב את נושא הדיווח בצורה מעניינת ומהנה במהלך הפעילות. ניתן גם להמחיז או לספר על הצורך של העירייה בדיווחים האלו.
גוף (60 דק')
נסביר לחניכים שעל מנת לעזור לרשות המקומית לנקות, יש לדווח על מצב הניקיון/לכלוך בשטחים הטבעיים והפתוחים הסמוכים ליישוב. נכיר אפליקציה שניתן להוריד לטלפון ממש בקלות שתעזור לנו לעשות את זה! אפליקציית "בשביל הטבע"
מספר דגשים:
- מטרת האפליקציה היא לדווח על לכלוך באזורים טבעיים. על כן דיווח על לכלוך ברחוב אינו מתאים. גם פארקים עירוניים כמו פארק הירקון אינם מתאימים, מכיוון שהעירייה מתחזקת אותם באופן קבוע.
- לכן, מיקום הפעולה עצמה חשוב מאוד, והיא צריכה להתקיים באזור טבעי בשולי היישוב, בשטח לא בנוי שאינו מסודר ושאין בו גינון שמתוחזק על ידי העירייה. לדוגמה: שדה, חורשה.
- חשוב שהמדריך יוריד את האפליקציה לפני הפעולה ויכיר אותה (היא ממש פשוטה!)
**הערה למדריכ/ה: יש לעזור לחניכים להוריד את האפליקציה, ולהסביר על אופן השימוש בה. כל זוג חניכים מדווח על לכלוך בסביבתו. ניתן לשלוח את הקישור המצורף לקבוצת הוואטסאפ של החניכים או להדפיס את הנספח שכולל את קוד הQR של האפליקציה.
נשלח את החניכים בזוגות או בקבוצות להסתובב באזור ולדווח על מצב הניקיון/הלכלוך.
נאסוף את החניכים ונתיישב במעגל. נשאל את החניכים שתי שאלות חשובות:
- איזה נושא, בכל תחומי החיים, חשוב לי כאדם, כאזרח?
- מה אני עושה לגבי נושא שחשוב לי?
נבקש מהחניכים שלא יענו בעל פה, אלא יכתבו את התשובות על פתקים שניתנו להם מראש.
נבהיר שבהמשך הפעולה נשתמש במה שכתבו, נבקש שיתייחסו ברצינות לשאלות ושיכתבו מה שחושבים, אין נכון או לא נכון.
סיכום (15 דק')
נאסוף את הפתקים. נחלק את התשובות לשתי ערימות בהתאם לשתי השאלות, ונערוך דיון קצר לכל שאלה בנפרד:
- תחילה נשאל: "איזה נושא חשוב לי?" נקריא כמה תשובות נבחרות מהפתקים. נבקש מהקבוצה להגיב. נשאל: מסכימים עם מה שכתבו חבריכם לקבוצה? לא מסכימים?
- נמשיך עם השאלה: "מה אני עושה לגבי נושא שחשוב לי?" נקריא כמה תשובות נבחרות מהפתקים.
נסביר למשתתפים את החשיבות של עשייה ואקטיביזם, ונצטט מדבריו של מהטמה גנדי: "היה אתה השינוי שהינך רוצה לראות בעולם" (נספח מס' 2: להדפסה כדי להציג בפני החניכים).
נשאל: למה הכוונה?
מהי החשיבות של פעולה למען מה שחשוב לנו? מדוע עלינו לנקוט פעולות ומעשים? היכן עשייה ואקטיביזם יכולים לבוא לידי ביטוי בחיי היומיום שלנו?
נסביר: עלינו להשקיע מאמצים ולהיות מעורבים בנושאים שחשובים לנו ובוערים בנו כדי להשפיע. אם אנחנו רוצים לגרום לשינוי, עלינו לפעול ולהביא אותו.
מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת
- מקור
נספחים
