מערך חמישי ואחרון בסדרת מערכים לחניכים בתנועות נוער. נדבר על הערכים ועל האידאלים של החניכים, נבחן את הפעולות של החניכים ואת הפער בין השנים. בפעילות נשאף לצמצם את הפער בין האידאלים לפעולות של החניכים ככל האפשר.
מטרות
- החניכים יבחנו את ההבדל והפער (אם קיים) בין מה שחשוב להם לבין המעשים שלהם בפועל.
- החניכים ישתתפו בקמפיין אקטיביזם סביבתי ויעודדו שימוש באפליקציית "בשביל הטבע".
- המשתתפים יבחרו לבצע שינוי אקטיבי באורח חייהם, שינוי שיעזור להם לחיות על פי האידיאלים שלהם ועל פי מה שחשוב להם בחיים.
ציוד
- פתקים לסיכום
- כלי כתיבה
- מומלץ: כלי כתיבה ויצירה לקישוט הצנצנת
- חפצים בהתאם לפעולה האקטיביסטית שתבחרו לעשות: דף רשמי של התנועה/ בריסטולים לקמפיין גדול/ אביזרים לסרטון
- בקבוק/צנצנת/קופסה
מה חסר: הכנותמה חסר: הכנות
פתיחה (30 דק')
בשטח פתוח נשרטט "קו התחלה", כך שכל המשתתפים יכולים לעמוד מאחוריו. נבקש מכל אחד לקחת איתו אובייקט קטן מהסביבה הקרובה (מקל, אבן וכד') ולעמוד איתו מעבר לקו.
נסביר את חוקי המשחק: החניכים עומדים בשורה על "קו ההתחלה". המדריך מקריא את משפטים, והחניכים, כל אחד באופן אישי, מתקדמים צעד אחד קדימה כשהמשפט רלוונטי אליהם.
שלב א'
נקריא את המשפטים:
- אכפת לי מהטבע.
- אכפת לי מהמקום שבו אני גר.
- אכפת לי מתנועת הנוער.
- אני אזרח פעיל ואקטיבי.
- את הזבל יש להשליך לפח.
- בקבוקי פלסטיק, אריזות וקרטונים מומלץ להשליך למחזורית.
- יש לדווח על כל מפגע סביבתי.
- לחיות הבר מגיע לחיות בבריאות ושלום.
- לחיות הבר מגיע לחיות בטבע ובחופש מוחלט.
- מאבקים סביבתיים נועדו כדי להגן עליי ועל הסביבה שלי.
בסיום הקראת המשפטים נבקש מכל חניך/ה לסמן להיכן הגיעו באמצעות האובייקט שאספו, ולחזור ל"קו ההתחלה".
שלב ב'
בחלק השני של המשחק על החניכים לעמוד שוב בשורה על "קו ההתחלה", ולצעוד צעד קדימה כשהמשפט רלוונטי אליהם.
נקריא את המשפטים:
- בטיולים אני אוסף את הזבל שלי ומניח בתיק עד שאמצא פח.
- אני מעורב בנעשה בעירי: אני מקפיד לדווח למוקד העירוני 106 כשאני רואה מפגעים בשכונה.
- אני לוקח חלק פעיל בטיולים ובפעילויות השונות של התנועה, אני רואה את עצמי מדריך בעתיד.
- אני מתנדב באופן קבוע.
- מעולם לא זרקתי זבל על הרצפה.
- אני מפריד את האשפה בביתי וממחזר מה שניתן.
- אם אראה מפגע סביבתי, אדווח לגורמים הרלוונטיים.
- אם אראה בעל חיים פצוע, אעשה כל שביכולתי לעזור לו.
- אני דואג לשמור על שטחים פתוחים נקיים. אם אראה אזור טבעי מלוכלך, אנקה אותו.
- אני פעיל במאבקים סביבתיים באזור מגוריי.
בסיום הקראת המשפטים נבקש מהמשתתפים לבחון את המקום שבו נעצרו כעת ביחס למקום שאליו הגיעו בחלק הקודם.
שלב ג'
נשאל: מי הגיע בדיוק לאותה נקודה? למי חסרים כמה צעדים? ממה נובע הפער?
נפתח שיח קצר לגבי הפער בין הרצוי למצוי, ולהבדל שיש בין פעולות שהן באחריות הרשות המקומית לבין אלה שהן בידיים שלי.
נמשיך ונספר כי בפעולה היום ננסה לצמצם את הפער בין הרצוי למצוי.
בפעולה היום נתמקד בתחום הדיווח על מפגעי זבל. בסיכום הפעולה נחליט איך כל חניך יעשה זאת בשגרת היומיום שלו.
גוף (45 דק')
נקבל החלטה קבוצתית איך להשפיע על דיווח מפגעי זבל באפליקציה "בשביל הטבע".
דוגמאות לפעולות אפשריות:
- לכתוב מכתב לראש העיר בבקשה לנקות אזורים טבעיים מלוכלכים (הערה למדריך: יש לקבל מידע/לבדוק מראש אילו אזורים טבעיים שבאחריות העירייה אינם נקיים).
- ללכת למרכז המסחרי העירוני ולערוך קמפיין העלאת מודעות: לספר לאנשים על האפליקציה "בשביל הטבע", לעזור להם להוריד אותה ולהסביר להם על אופן וחשיבות הדיווח. יש להדגיש שהדיווח הוא רק לגבי אזורים טבעיים.
- להעלות קמפיין ברשתות החברתיות (אפשר להשתמש בחשבון החברתי של התנועה המקומית כדי לדווח; אפשר לנקות אזור ולהעלות סרטון/סטורי בנושא ועוד).
- להעלות כל רעיון אחר שעוזר לצמצם את הפער בין רצוי למצוי, ומעודד שימוש באפליקציה "בשביל הטבע".
- כל רעיון מגניב אחר שיש לקבוצה או למדריכים שייצר קמפיין אקטיביזם סביבתי ויעודד שימוש באפליקציית "בשביל הטבע".
סיכום (15 דק')
מה אני עושה כשיש נושא שחשוב לי (לא רק בהקשר של איסוף זבל)?
נבקש מכל אחד ואחת מהחניכים לכתוב על פתק נושא אחד החשוב להם מאוד, נושא שהיו רוצים לקדם (ניתן להשתמש בנספח הפתקים).
נבקש מהם לומר דבר אחד שהם מוכנים לשנות באורח חייהם או התנהגות שהם רוצים לאמץ כדי לצמצם את הפער בין הרצוי למצוי. השינוי צריך להיות קשור למשפטים מתחילת הפעולה, או לכל דבר שנוגע לשמירה על הסביבה. פעולת השינוי צריכה להיות מאוד פשוטה, ברורה ופרקטית (כדאי להכווין אותם לא לכתוב משהו כללי).
לדוגמה, השנה אני מתחייב:
- לכבות את האור בבית כשאין בו צורך ולחסוך בחשמל.
- לאסוף ולהפריד זבל בבית ובחוץ.
- לקחת חלק פעיל בסיורי ניקיון בעיר.
- לדווח באפליקציה באופן אקטיבי.
- לספר לכל המשפחה על האפליקציה.
- לדאוג שמחסן התנועה יהיה מסודר.
- לצאת לכל הטיולים.
- להיות מדריך בתנועה.
- להתנדב בעמותה X.
- לקחת חלק פעיל בוועדה X בבית הספר.
נאסוף את הפתקים שכתבו החניכים ונשמור בבקבוק/קופסה שקישטנו יחד.
במהלך השנה נוציא את הפתקים ונבדוק עם החניכים האם הם אכן הצליחו ליישם את השינוי ולצמצם את הפער בין הרצוי למצוי? האם עמדו במילה שלהם?
מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת
- מקור
נספחים
