פריט ידע פעילות:חזירי הבר ומינים מתפרצים

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תמונת רקע לדף חזירי הבר ומינים מתפרצים

מערך שני מתוך סדרת מערכים לחניכים בתנועות נוער. הסבר על מינים מתפרצים על ידי חזיר הבר כמקרה בוחן. בפעילות נסביר בצורה משחקית את התנאים שמאפשרים לחזיר הבר להפוך למין מתפרץ ומה אנחנו יכולים לעשות בנוגע לכך.

מהלך כללי:
  1. 'חפש את המטמון' ברחבי השבט/קן/סניף. בכל פעם מקבלים חתיכה של פאזל.
  2. חתיכות הפאזל מרכיבות תמונה של חזיר בר.
  3. תחרות בין שתי קבוצות ומשחקים סביב מאפייני חזיר הבר
  4. חשיפה למושג 'מין מתפרץ' והשלכות של השלכת זבל במקומות פתוחים/טבעיים
  5. הבנה מה אנחנו יכולים לעשות על מנת לצמצם את גידול אוכלוסיית המינים המתפרצים
  6. סיכום: חזרה על מושגים מרכזיים- בעזרת משחק 'טאבו'


מטרות

  • יצירת עניין וסקרנות לנושא, תוך שילוב משחק והנאה.
  • המחשת המושג "מין מתפרץ".

ציוד

  • פאזל חזיר בר
  • חידות חפש את המטמון (נספח מס' 1)
  • משחקון קערת הקמח- קערת קמח
  • משחקון קערת קמח- טופי
  • משחקון הקרציה- מדבקות עם המילה קרצייה
  • משחקון אוכלי כל- דפים וכלי כתיבה
  • משחקון הדגל- 2 דגלים או משהו שישמש בתור ה"דגל"
  • פתקים לדיון (נספח מס' 2)
  • פתקים למשחק טאבו (נספח מס' 3)


הכנות

  • להדפיס ולגזור את תמונת החזיר לחלקי פאזל ולהחביא ברחבי השבט, לזכור היכן החבאתם את החלקים!
  • להדפיס ולגזור את חידות חפש את המטמון (נספח מס' 1), להוסיף או לשנות על פי הצורך
  • להחליט איזה משחקונים משחקים בחלק א' של גוף הפעולה ולארגן ציוד בהתאם.
  • להדפיס ולגזור פתקים לדיון (נספח מס' 2).
  • להדפיס ולגזור פתקים למשחק "טאבו" (נספח מס' 3).


פתיחה (20 דק')

במרחב הפעולה מוחבאים חלקי פאזל, כשנרכיב אותו נגלה מהו נושא הפעולה!

נשחק משחק חפש את המטמון: בכל שלב החניכים יקבלו חידה (אפשר בכתב ואפשר בע"פ מהמדריך) שיוביל אותם למקום הבא בו מסתתר חלק מהפאזל, המטרה היא למצוא את כל החלקים ולהרכיב את הפאזל.

כתבי החידה למקומות שונים בשבט: (ראו נספח מס' 1)

  • לכו אחר ליבכם למקום שאליו כולם רוצים להיכנס. ביום מן הימים, לאחר קורס מתאים, תוכלו גם אתם להגיע אליו (תשובה: חדר המדריכים).
  • לאחר סיום בית הספר והגעה לבגרות, ניתן לחזור למקום זה בתשלום (תשובה: חדר רכזים).
  • המקום הכי חשוב בשבט (תשובה: השירותים).
  • צאו החוצה ולכו למקום שבו כולם נפגשים (תשובה: רחבת המפגש/מסדרים).
  • תמיד צריך לסדר אותו (תשובה: המחסן).
  • לשם בסוף כל מה שלא בשימוש הולך, והוא בדרך כלל מסריח (אזור פחי האשפה).

**הערה למדריכ/ה: החידות שנכתבו הן חידות כלליות המותאמות לכל שבט/קן/סניף של תנועת נוער. ניתן ורצוי להתאים אותן למיקום שנבחר.

לאחר שהחניכים יאספו את כל חלקי הפאזל וירכיבו אותו הם יגלו מהו נושא הפעולה- חזיר בר!

נשאל את החניכים: מה אתם יודעים על חזירי בר?


גוף (50 דק')

חלק א', משחקונים, 20-30 דקות

בשביל להכיר את חזיר הבר, נערוך תחרות בין שתי קבוצות:

**הערה למדריכ/ה: לפניכם מספר משחקים ומשימות, יש לבחור אילו מהמשחקים מתאימים לקבוצה שלכם.

המטרה: לשחק משחקים מגבשים, תחרותיים ונחמדים ותוך כדי להשתמש בהסברים בין משחק למשחק, על מנת להרחיב ולהכיר את החזיר בר ומינים מתפרצים אחרים.

1. קערת הקמח: נבחר שני מתנדבים. עליהם למצוא את הפרס המוחבא (טופי) בתוך קערת הקמח ללא עזרת הידיים, אלא בעזרת הפה. אחרי שהמתנדבים מצאו את הפרס, נמחא כפיים על השתתפותם, ונסביר בקצרה:

  • הסבר: בעלי חיים אוספים את מזונם בדרכים שונות: חלקם תופסים אותו בזרועותיהם כמו בני אדם, קופים וגם חתולים. אחרים מחפשים מזון קבור ונעזרים בזרועות כדי לחפור בקרקע, כמו למשל דורבנים וכלבים. לעומת זאת, מבנה הראש של חזיר בר מותאם לנבירה בקרקע לצורך מציאת מזון כמו פקעות, שורשים ואגוזים.

2. קרציה: נדביק לשני מתנדבים מדבקה על השכם ועליה כתובה המילה קרציה. המטרה של כל אחד מהם היא להוריד כמה שיותר מהר את המדבקה, מבלי להשתמש בידיים.

  • הסבר: המטרה בתרגיל היא להדגים איך חזירים מתגרדים על גזעים וסלעים, כדי להוריד טפילים. נסביר כי למרות הדימוי הקיים, חזיר הבר הוא חיה מאוד היגיינית. חזיר הבר מסתובב צמוד לקרקע ומחפש מזון, הוא נחשף להרבה פרעושים וטפילים שנדבקים אליו ומציקים לו, ולכן חשוב שידע להוריד אותם ממנו. דרך נוספת היא לנקות את עצמו בבוץ, שמשמש לו כמו סבון. הקרציות נדבקות לעורו, ולכן הוא מתפלש בבוץ. כאשר הבוץ מתייבש הוא מתחכך בעץ ואז הקרציות נופלות. בנוסף, הבוץ מקרר אותו ושומר עליו מפני השמש.

3. אוכלי כל: נחלק את החניכים ל2-3 קבוצות, כל קבוצה מקבלת כלי כתיבה ודפים. נערוך תחרות: לכתוב במשך דקה וחצי כמה שיותר שמות של מאכלים. יינתן ניקוד נוסף על מאכלים מיוחדים. נעבור על מה שהחניכים כתבו ונכריז על קבוצה זוכה.

  • הסבר: חזירי הבר הם אוכלי כול, כלומר הם אוכלים כמעט כל דבר שייתקלו בו. הם משנים את התזונה שלהם כך שתתאים למה שנמצא בשפע בעונה. תפריטם כולל עשב, אגוזים, זרעים, שורשים, פטריות, פירות יער, פירות שדה, פגרים, שורשים, בצלים ופקעות, אשפה ופסולת ביתית, חרקים וזוחלים קטנים, עופות צעירים וביצים, יונקים קטנים וצעירים. גם חלזונות ופרוקי רגליים יבשתיים נמצאו בתפריט שלהם, אך הם מרכיב שכיח פחות.

4. מי הכי חזק? נערוך טורניר הורדות ידיים.

  • הסבר: החזיר הוא היונק הכי גדול בישראל, הוא בעל מבנה גוף מאוד חזק.

5. הדגל: נחלק את השטח לשני שטחים המופרדים באופן ברור על ידי קו או סימן אחר. לכל קבוצה יש שטח נוסף עגול וקטן שבמרכזו ניצב הדגל שלה. מטרת כל קבוצה היא להשיג את הדגל של הקבוצה היריבה. רק לקבוצה היריבה מותר להיכנס לשטח המעגל הקטן, ורק מחוצה לו מותר לתפוס אותם. משתתף שנתפס נשאר במקומו עד שמגיע אליו מישהו מקבוצתו ונוגע בו, ורק אז הוא יכול להמשיך לשחק. הקבוצה שהשיגה את הדגל של הקבוצה השנייה, והעבירה אותו לשטחה היא המנצחת.

הערות:

  1. הקפידו על הוראות בטיחות. הגדירו גבולות גזרה למשחק, הסבירו את החוקים והדגישו כי אין לגלוש למשחק פיסי.
  2. מכיוון שזהו לא עיקר הפעולה, השתדלו לייצר תנאים שיגרמו למשחק להיות יחסית קצר לדוגמה גבולות גזרה מצומצמים. או שמי שנתפס יותר מ-3 פעמים נפסל ויוצא מהמשחק.
  • הסבר: חזירי הבר הם בעלי חיים חברתיים, הם חיים בעדר של נקבות עם גורים וצעירים. בין 6 עד 30 חזירים בכל עדר. חזירי הבר הם טריטוריאליים, כלומר הם חיים באותו אזור כל הזמן. חזירי בר הם אוכלי כול, מאוד חכמים וסתגלנים. הם יודעים להתאים את עצמם לסביבת בני האדם, דבר שלא כל בעלי החיים יודעים לעשות.

חלק ב', הסבר, 5 דקות

אחרי שהכרנו את מאפייניו של חזיר הבר, נספר כי חזיר בר הוא מין מתפרץ.

מין מתפרץ הוא מין מקומי, שגדל באופן טבעי במרחב של ארץ ישראל. אבל, אנחנו, בני האדם, משאירים להם אוכל בצורה זמינה בכל מיני מקומות (פחי אשפה פתוחים, שאריות פיקניק על האדמה או בשקיות שניתן לקרוע בקלות). זהו מקור מזון מלאכותי עבור אוכלוסיות בעלי חיים מסוימים, וכתוצאה מהשפע הזה חלה עלייה חדה במספרם – המכונה "התפרצות".

מספרן של חיות בטבע נשמר בעיקרו בזכות איזון עדין בין כמות המזון הטבעית, כמות הטורפים הטבעיים ואופי השטח. שינוי בכמות המזון הזמין לחלק מחיות הבר שמסוגלות לאכול את המזון שלנו, משפיע ישירות על יחסי הגומלין במערכת אקולוגית.

מינים מתפרצים כוללים: שועלים, תנים, עורבים, חתולים, כלבים, אנפיות בקר וחזירים. כאשר מספרם של חיות טורפות אלה עולה בעקבות עודף מזון מלאכותי, הן וצאצאיהן טורפים את חיות הבר הטבעיות בעוצמה גדולה מהרגיל, וגורמים לנזק אקולוגי לטבע. מעבר לנזק לטבע – מינים מתפרצים גורמים גם לנזקים כלכליים לחקלאות ולאיום בריאותי על האדם.

בישראל חזירי הבר מתקרבים לבתים ואוכלים מזון של חתולים בחצרות ובגינות. הם יודעים לפתוח פחים, וכך משיגים עוד מזון, והאוכלוסייה שלהם ממשיכה לגדול. יש מקומות רבים בארץ שבהם הם מסתובבים ברחובות, למשל בחיפה.

חלק ג', דיון, 20 דקות

לפני הדיון נחלק למספר חניכים פתקים (נספח מס' 2) אותם הם יקריאו במהלך הדיון. עליהם להקריא את הפתק בזמן מתאים בהתאם לדיון שמתפתח בקבוצה, זאת על מנת להעשיר אותו.

**הערה למדריכ/ה: ננסה לערוך דיון אמיתי וכנה בשאלה.

המשפטים שיחולקו (נספח מס' 2):
  • "חזירים הם לא תוקפניים כלפי בני אדם ואין תיעוד על תקיפות כאלה"
  • "ציד לא משיג את המטרה של צמצום האוכלוסייה ו– ואף מוביל לתוצאה ההפוכה בכל מה שנוגע לחזירים. במקרה שצדים אותם, הם נמצאים במתח, ומגדילים את קצב ההמלטות"
  • "הפתרונות לבעיית החזירים הם קיבוע מוגבר של פחי אשפה והקמת גדרות".
  • "אין פתרון מוחלט לתופעה, רק ניהול של המפגש בין החזיר לאדם".

נשאל: אילו בעיות מין מתפרץ יכול לעורר?

תוך כדי הדיון נבקש מהחניכים שקיבלו פתקים להקריא אותם לקבוצה ולהגיד את דעתם על הכתוב בפתק.

נדגיש: מינים מתפרצים גורמים לנזקים, הן לטבע והן לאדם.


מה ההשלכות של פסולת אורגנית הזמינה לחיות משוטטות?

נזק אקולוגי - בעקבות טריפה מוגברת של חיות בר על ידי חיות ממין מתפרץ.

נזק בריאותי לאדם - עלייה בצפיפות המינים המתפרצים מעלה את הסיכון להתפרצות מחלות כמו כלבת ולפיכך מהווה סיכון בריאותי לאדם.

נזקים לחקלאות - חיות ממין מתפרץ גורמות לנזקים קשים לחקלאות המסבים נזקים כלכלים כבדים, כמו פגיעה בגידולים חקלאיים, פגיעה בצינורות השקיה ופגיעה בתשתיות חקלאיות אחרות.

מעגל הקסמים של הרעלות חקלאיות - לעיתים יש חקלאים המגיבים לנזקים שנגרמים לחקלאות ומשתמשים ברעל (בניגוד לחוק). הרעלות אלה לא יעילות נגד המינים המתפרצים, אך הן גורמות להרעלות משניות ולתמותה של נשרים, עופות דורסים וטורפים נוספים.


נערוך דיון:

  1. מה אתם חושבים שצריך לעשות עם בעיית חזירי הבר בישראל?
  2. האם יש פתרון? מה אנחנו יכולים לעשות כדי לפתור את הבעיה?

לאחר איסוף התשובות מהחניכים, נסביר כי בעיית המינים המתפרצים בכלל, וחזירי הבר בפרט, היא בעיה מורכבת, המעלה שאלות בנוגע להתייחסות של בני האדם לכדור הארץ ולתושביו.

ברור שיש לצמצם את העלייה בגידול של אוכלוסיית חזירי הבר.

נסכם כי האפשרות היחידה למנוע התרבות של חזירי בר, מבלי לפגוע באוכלוסייה הקיימת, היא איסוף ראוי של פסולת, ודאגה לכך ששטחים פתוחים יהיו נקיים מזבל. גם אנו, חניכי הקבוצה, נוכל לדאוג לכך.

**הערה למדריכ/ה: נשתדל לשדר מסר חיובי וברור שקשור ליכולת האישית שלנו לפתרון הבעיה של חזירי הבר, מבלי לפגוע בשלומם.

ניתן לחשוב ביחד עם החניכים על פתרון לבעיה של כלל המינים המתפרצים באזור היישוב שלכם. לא חובה להתמקד רק בחזיר בר. אבל מומלץ לקראת סוף הפעולה להגיע לפתרון מעשי.


סיכום (20 דק')

נשאל את החניכים: מה היה בפעולה היום?

הכרנו את חזירי הבר ואת ההשפעה שיש לבני האדם על גודל האוכלוסייה של חזירי הבר.

הבנו כי יש לצמצם את העלייה בגידול האוכלוסייה של חזירי הבר ומינים מתפרצים אחרים, וזאת על ידי השארת אזורים טבעיים נקיים מפסולת ושאריות מזון.

נשחק משחק לסיכום הפעילות – "טאבו"/"פתקיות" (ראו נספח מס' 3)

שתי אפשרויות לשחק את המשחק:

  1. נחלק לכל חניך פתק. על הפתק רשומים המילה או המסר שאותם עליו להעביר לקבוצה, אך אסור להשתמש במילה עצמה או בפנטומימה.
  2. נתחלק לזוגות או לשלוש קבוצות (תלוי בגודל הקבוצה והעדפה), והם יתחרו אלה באלה.

נניח במרכז ערמת כרטיסיות שעליהן רשומים המילים או המסרים.

סבב א: לכל קבוצה/זוג יש דקה להעביר במילים (מבלי להגיד את הכתוב על הכרטיסייה מפורשות) כמה שיותר מושגים שהם אספו מהמשימות שכתובות על הכרטיסיות. לאחר דקה מעבירים את הכרטיסיות לזוג הבא/לקבוצה הבאה. עד שהכרטיסיות נגמרות.

סבב ב: (כשנגמרות הכרטיסיות) ממשיכים בסבבים, עם אותן כרטיסיות, רק במילה אחת (מבלי לשנות את המילה!). עוברים שוב על הכרטיסיות, סבב זה מתבסס על זיכרון מהסבב הראשון.

סבב ג: (כשנגמרות הכרטיסיות) שוב מנסים להעביר את המילה/מסר, אבל בפנטומימה. סבב זה מתבסס על זיכרון מהסבבים הראשון והשני.

רשימת המילים: חזיר בר, מין מתפרץ, זבל, תן, עורב, שירותים, חדר מדריכים, חדר רכזים, פחי אשפה, חיפה.

מוזמנים להוסיף עוד מילים שקשורות לפעולה על מנת לשחק את המשחק!


מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת



נספחים