מערך רביעי בסדרת מערכים לחניכים בתנועות נוער. אחרי שהכרנו את סוגיית הניקיון בשטחים הפתוחים בפעילויות הקודמות, כעת נדווח באפליקציה "בשביל הטבע" על מנת ליידע על הפסולת הקיימת באיזור הישוב שלנו. ניתן ליישום גם במהלך טיול בטבע.
מהלך כללי
- פתיחה המחברת בין רצוי למצוי. בין מחשבה למעשה.
- שימוש באפליקציית "בשביל הטבע" עצמה; תחרות בין הקבוצות של אותה שכבת גיל.
- תחרות בין הקבוצות של אותה השכבה בין שבטים שונים במהלך טיול של התנועה. המטרה לעודד דיווח באפליקציה.
- שבחים לכל הקבוצות על עשייה למען עולם נקי יותר, הכרזה על זוכים, חלוקת פרס ברמה קבוצתית מהשבט/תנועה.
מטרות
- לעודד שימוש באפליקציית "בשביל הטבע" ודיווח על לכלוך בשטחים טבעיים פתוחים.
ציוד
- טלפונים ניידים
הכנות
המערך לוקח כ-40 דקות פעילות. ניתן לבצע אותו גם כהדרכה בטיול.
אם הפעילות מתבצעת במהלך טיול, היא יכולה להימשך לאורך כל היום:
- פתיחה קצרה בתחילת הטיול במשך כ-15 דקות.
- דיווח במהלך הטיול.
- סיכום בסוף הטיול במשך כ-10 דקות.
*ניתן לשלב את הפעילות עם תחנות הדרכה אחרות במהלך הטיול עצמו.
מדריכ/ה - להוריד את האפליקציה "בשביל הטבע" לנייד.
פתיחה (15 דק')
נשאל את הקבוצה שאלות שונות הנוגעות לזבל ולהשארת פסולת; נעבור מהסביבה הרחוקה אל הסביבה הקרובה:
- כשאתם רואים סרט בקולנוע או משחק כדורגל, אתם כנראה אוכלים פופקורן או מפצחים גרעינים, נכון? לפעמים נופל קצת פופקורן על הרצפה, או שאין פח קרוב במגרש ואת קליפות הגרעינים שמפצחים זורקים על הרצפה. האם אתם אוספים את הפופקורן/קליפות או לא אוספים?
- לפעמים כשנכנסים לשירותים ציבוריים, רואים שהם מלוכלכים, המון נייר טואלט זרוק על הרצפה... האם אתם מרימים וזורקים לפח? או מתעלמים ומנסים כמה שפחות לגעת בפסולת שזרוקה על הרצפה?
- האם בשיעור בכיתה אתם מציירים על השולחן בטיפקס או בעיפרון? בבית אתם עושים את זה?
- האם בבית, כשאתם מסיימים לאכול, ובכיור יש ערימה גדולה של כלים שעומדים כבר יום או יומיים ומחכים לשטיפה, אתם מניחים את הכלים בערימה וחוזרים לעיסוקים שלכם, בתקווה שמישהו אחר ישטוף? האם אתם שוטפים רק את הכלים שלכם? או שאולי אתם שוטפים את כל הכלים בכיור?
- איך החדר שלכם נראה? מסודר או מבולגן? מלא באבק, כלי אוכל משומשים על השולחן, דפים מפוזרים על הרצפה? מי אחראי לסדר אותו? אתם או שאתם מחכים שמישהו אחר יעשה את זה?
נתייחס לתשובות החניכים בקבוצה ונפתח דיון קצר בנושא.
נשאל את החניכים למה במקום מסוים אנחנו כן מרימים את הזבל או שוטפים את הכלים, ובמקומות אחרים אנחנו מתעלמים מהלכלוך/פסולת? מה גורם לנו לעשות את זה במקום אחד ולא לעשות את זה במקום אחר?
נשים לב שמקומות שבהם פחות אכפת לנו להשאיר אחרינו לכלוך הם בדרך כלל מקומות מלוכלכים ומוזנחים מלכתחילה, ולכן אין לנו מוטיבציה לשפר את המצב, ובטח שלא לשנות אותו. ואילו במקומות אחרים – לדוגמה הבית שלנו, שאותו אנחנו מטפחים ומנקים – נקפיד יותר על סדר וניקיון. בבית, למשל, לעולם לא נצייר על השולחנות או נחרוט את שמנו על הכיסא.
האם אתם חושבים שזה משהו שיכול להשתנות? ואם כן, איך?
נסב את תשומת הלב של החניכים למקום סביבנו, האם הם תופסים את המקום כנקי או מלוכלך? האם בכל נקודה במרחב שסביבנו הם ירצו לשבת?
נמשיך ונדגיש כי אנחנו האורחים של הטבע, הטבע הוא מארח נפלא, אך אנחנו מתנהגים כאורחים חצופים. לצערו של הטבע אין ביכולתו לתקן את מה שהאורחים מקלקלים, ולכן כשאורחים חדשים מגיעים הם חושבים שכך נהוג להתארח במקום. לפעמים במקום להתנהג בנימוס, אנחנו מרשים לעצמנו ללכלך עוד יותר, בעיקר כשאין מי שיעיר על כך. אין ספק שבסופו של דבר אנו פוגעים רק בעצמנו.
גוף (15 דק')
מ-ד-ו-ו-ח-י-ם!
נבצע דיווח של הקבוצה בנוגע לרמת הניקיון של נקודות שונות במהלך המסלול. או שנקצה לזה זמן בתוך הפעולה.
נכריז על תחרות בין הקבוצות המטיילות השונות, ובסוף הטיול נכריז על הקבוצה שדיווחה וצברה הכי הרבה נקודות באפליקציה.

בסוף אפילו יש פרס שווה! (בהתאם לרמת הארגון בתוך השבט/הקבוצות המטיילות).
דגשים
- יש לדווח על רמת הניקיון.
- ניתן לצבור נקודות נוספות מעבר לדיווח על רמת הניקיון אם מצרפים תמונה של המקום, וממלאים פרמטרים נוספים.
מסבירים לחניכים את כללי המשחק, תוך יצירת התלהבות מהנושא. על החניכים לדווח במהלך הטיול ביחד. המדריך צריך להגיע מוכן לפעילות, להבין איך משתמשים באפליקציה וכיצד מדווחים.
קישור להורדת אפליקציית "בשביל הטבע"
סיכום (10 דק')
התאספות משותפת בשבט/בחנייה בסוף יום הטיול.
מחלקים שבחים לכל הקבוצות על עשייה למען עולם נקי יותר, מכריזים על הזוכים, ומעניקים פרס ברמה קבוצתית מהשבט.
**הערה למדריכ/ה: פעולה זו דורשת שיתוף פעולה בין המדריכים ועבודה מול הרכזים השונים.
בהצלחה!
מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת
נספחים
