פעילות פתיחה לסדרת מערכים לתנועות נוער בנושא ניקיון בטבע, ושימוש באפליקציית "בשביל הטבע". בפעילות נכיר אתר טבע עירוני קרוב לקן/שבט/מקום המפגש של התנועה. המערך כולל מגוון משחקים ופעילויות בטבע.
מהלך כללי
- פעולה שוברת שגרה, באתר טבע עירוני.
- לפניכם 'מערך בתפירה אישית': מספר אפשרויות, למגוון גילאי הדרכה. עליכם 'לתפור' את הפעילויות בהתאם למטרות הכתובות בצורה הנכונה והטובה ביותר לקבוצה שלכם.
- לסיכום המערך: העצימו את החיבור והאהבה שיש לחניכים שלכם אל הטבע.
מטרות
- יצירת עניין ופיתוח סקרנות של החניכים לגבי הנושא, תוך שילוב משחק והנאה.
- חוויה חיובית בשטח פתוח.
- פיתוח אכפתיות של החניכים למצב הסביבה.
- בעקבות הפעילות החניכים יקחו חלק פעיל בעבודה מול האפליקציה.
ציוד
- יש להביא ציוד בהתאם לפעילויות שנבחרו
- מעגל האוצר- חבל ארוך או גיר
- מעגל האוצר- בקבוק מים
- מעגל האוצר- חבלים באורך כ-3 מ' בהתאם למספר החניכים
- נהר התנינים- מספר דפי A4/חתיכות עץ/קרטון
- החישוק- חישוק גדול
- חבלים- חבל ארוך
- מספרים- כרטיסיות מספרים מ1 עד 20
- מספרים- חבל ארוך או גיר
- הדלקת מדורות- הרבה מים לכיבוי האש וציוד עזרה ראשונה לכוויות
- הדלקת מדורות- גפרורים
- קינוח או משקה חם- מצרכים למה שמכינים וגזייה/ציוד מתאים למדורה
הכנות
- לבחור אתר טבע עירוני מעניין ושובר שגרה כמיקום לפעולה.
- הורדת האפליקציה.
- לקבוע מה יהיה בפעולה: בגוף הפעולה מערך פעילות "מותאם אישית", כלומר כמה אפשרויות לפעילויות, למגוון גילי הדרכה. עליכם לבחור ולבנות את הפעילויות בהתאם למטרות הכתובות בצורה הנכונה והטובה ביותר לקבוצה שלכם.
- הכנת ציוד בהתאם למערך הפעולה הנבחר
- במידה ומבשלים בשטח, ניתן לתאם מראש עם החניכים הבאת מצרכים.
- זוהי פעולה הדורשת הכנה מראש, כולל אביזרים. בחרו מקום מתאים והעזרו ברכזים שלכם במידת הצורך.
פתיחה (5 דק')
נספר לחניכים שהפעולה היום היא פעולת שיא! שתפתח רצף פעולות מעניינות ומהנות באותו נושא.
נציג את מסגרת הפעולה/התחרות בהתאם לאפשרויות המוצגות בהמשך.
גוף (70 דק')
לפניכם מספר אפשרויות, ניתן לבחור אחת או יותר מהאפשרויות:
משחקי ODT:
נהר התנינים:
מסמנים שביל מאורך, ומגדירים אותו כנהר שורץ תנינים. המדריך מפזר "בולי עץ" בנהר (דפי A4, או חתיכות עץ או קרטון) בנהר. החניכים צריכים לחצות את "נהר התנינים" מקצהו האחד לקצהו השני, רק על ידי דריכה על בולי העץ. חניך שדורך במים "נטרף" על ידי תנין. המטרה היא שכל החניכים יעברו את הנהר מבלי שהתנינים יטרפו אותם. אפשר להתחלק לשתי קבוצות שיתחרו זו בזו: הקבוצה המנצחת היא זו שמסיימת את המסלול הכי מהר, או עם הכי פחות "נטרפים".
החישוק:
החניכים מחזיקים חישוק באצבעותיהם, עליהם לאזן את החישוק, להעלות אותו ולהוריד אותו חזרה לרצפה, מבלי שייפול. בשלב הבא החניכים עומדים במעגל ואוחזים ידיים, כך שהחישוק מושחל על יד של אחד החניכים. המשימה היא להעביר את החישוק במעגל מבלי להפריד את הידיים זו מזו. אחרי שמצליחים ניתן לנחש מה הזמן שזה לוקח, למדוד ולבדוק, לחשוב האם וכיצד ניתן לעשות את זה מהר יותר ולנסות עד שמצליחים.
חבלים:
נותנים לחניכים חבל ארוך ששני קצותיו מחוברים זה לזה. עליהם להחזיק בחבל במעגל. כשניתן האות, כולם יצטרכו להישען קלות לאחור, להתיישב על הרצפה ולקום מבלי לעזוב את החבל, ומבלי שאף אחד ייפול או ייגע בידיו ברצפה! רמז: על החניכים להשאיר את החבל מתוח כדי להצליח במשימה.
מספרים:
נסמן באמצעות חבל או גיר מעגל ברדיוס של כ-1.5 מ'. בתוך המעגל נניח כרטיסיות מספרים 1–20 בצורה רנדומלית. מטרת הקבוצה היא לגעת במספרים לפי הסדר בכמה שפחות זמן. אם טועים בסדר המספרים, או ששני משתתפים נכנסים למעגל בו זמנית – הקבוצה צריכה להתחיל מחדש. כל אחד מהחניכים חייב לגעת במספרים לפחות פעם אחת.
פירמידה אנושית:
על הקבוצה להסתדר בפירמידה אנושית. לא לשכוח לתת הנחיות לגבי שמירה על בטיחות ועל מרחב אישי.
**הערות למדריכ/ה:
- זוהי פעולת ODT, בהתאם לגיל החניכים– חשוב לעזור להם להצליח.
- חשוב לעזור לחניכים לראות את מה שהם מצליחים לעשות ביחד – ולהעצים זאת.
- רצוי להגביל בזמן ובכך לאתגר יותר/פחות את החניכים, או ליצור אתגר באמצעות מגבלה מלאכותית – חניך שלא יכול לדבר, חניך עם יד קשורה מאחורי הגב, חניכה שקושרים לה את העיניים.
- במשחק ניתן לראות מיהם החניכים הדומיננטיים בקבוצה ומי פחות, וכן לנסות לתת תפקידים לחניכים שאינם דומיננטיים בקבוצה – אך חשוב לוודא שאנחנו יוצרים תחושת הצלחה, ועל כן לא לתת לחניך תפקיד שלא יוכל לעמוד בו.
- מומלץ בתום חלק מהמשימות לערוך עיבוד קל ולשאול את הקבוצה שאלות. לדוגמה: "מה לדעתכם גרם לקבוצה להצליח? מה אפשר לעשות כדי להצליח יחד?"
- *לשים דגש על עבודת צוות ולא "לחפש אשמים".
מיומנויות שטח והנאה בטבע:
- הדלקת מדורות: נחלק את החניכים לקבוצות ונערוך תחרות, מי הקבוצה הראשונה שתצליח להדליק מדורה ולשמור עליה בוערת מספר דקות ללא עזרים (כמו שמן או נייר). ניתן להעלות את רמת הקושי ולהגביל את מספר הגפרורים הניתנים לקבוצה.
- קינוח או משקה חם: נכין תה צמחים \ סחלב\ שוקו \ פונדו פירות על כירת גז או מדורה. הפעילות הזאת יכולה להיות הזדמנות לסיכום של חוויה מהטיול האחרון, או לדיון על חוויה נחמדה שמייצגת את הקשר של הקבוצה לטבע.
- פעילות רגועה של שהייה בטבע, הנאה מהנוף ומהשקט.
- חשוב להקפיד על כללי בטיחות בעת הדלקת אש בשטח.
רעיון נוסף: ניתן לשלב בין פעילויות הODT לפעילויות הקשורות לשטח בדרך מעניינת. למשל: במהלך פעילויות ODT, לאחר שהצליחו במשימה, יקבלו החניכים פריט, לדוגמה מצרכים להכנת פונדו / תה / סוכר, ולאחר סיום המשימות המשותפות, יושבים יחד עם החניכים סביב הפונדו או קומקום תה ומסכמים את הפעולה.
סיכום (15 דק')
נתאסף ונשאל את החניכים: מה היה מיוחד בפעולה היום? בסוף נספר שהפעולה התקיימה מחוץ לקן/שבט/ סניף הקבוע. היא התקיימה בטבע, בסביבה טבעית.
נשאל את החניכים:
- מה דעתם על האזור?
- נעים פה?
- נקי פה?
לאחר שנשמע את כל התשובות, נספר כי בפעולות הבאות נדבר על הטבע ועל השטחים הטבעיים שמסביב ליישוב שלנו.
נתמקד ברמת הניקיון של השטחים. נשאל- האם השטחים נקיים? ואם לא, למה לדעתם הם לא נקיים? מי אחראי על הניקיון, מה ההשפעה של מקום טבעי, מלוכלך או נקי, עלינו בני האדם, וגם על החיות שחיות פה?
נחשוב יחד: למה וכיצד מה שחשוב לנו מניע אותנו? איך מה שאנחנו עושים בהכרח מראה מה באמת חשוב לנו?
אם היו בפעולה משימות של שיתוף פעולה כמו תחרות המדורות או ODT, נשאל: למה עיקר הפעולה היה המשחקים האלה?
נספר כי בנושא של שמירה על הסביבה ואהבת הטבע – חשובה מאוד עבודת הצוות, כיוון שהטבע והסביבה שבה אנו חיים הם של כולנו. הדבר היחיד שנרצה להשאיר אחרינו בטבע זה טביעת כף הרגל שלנו.
נדגיש כי בתור תנועת נוער עלינו לשמור על המרחב הציבורי נקי. ועל כן לקראת סוף הפעילות נסרוק את המרחב שבו התקיימה הפעולה ונוודא שלא השארנו שום שאריות מזון או לכלוך אחרינו, אולי גם נאסוף זבל שהיה שם לפנינו מתוך תקווה ואמונה שהמקום יישאר נקי גם אחרינו.
מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת
נספחים
