פעילות שלישית ואחרונה בסדרת מערכים למדריכים בתנועות נוער בנושא ניקיון בטבע. נדבר על הערכים ועל האידאלים של המשתתפים, על הפעולות שלהם ונשאף לצמצם את הפער בין השניים. נסביר למשתתפים לגבי המערכים שאותם הם צריכים להעביר ונסביר להם את החשיבות שבכך.
מהלך כללי
- החניכים/מדריכים יבחנו את ההבדל והפער (אם קיים) בין הרצוי למצוי בכל תחום השמירה על מרחב נקי.
- פעולת הכנה לקראת העברת הפעולות לשכבה הצעירה.
- דיון מעמיק בתוך הקבוצה: מה הכוונה באהבת הארץ? מה הכוונה בשמירה על הארץ הזו?
מטרות
- המדריכים ילמדו ויבינו את מבנה מערכי ההדרכה ויוכלו להעביר אותם לחניכיהם.
- יצירת דיון מעמיק בשאלה מה הכוונה באהבת הארץ ושמירה עליה.
מה חסר: ציודמה חסר: ציוד
הכנות
- להדפיס את הנספחים.
פתיחה (10 דק')
(מתוך מערך מס' 5 לחניכים):
שלב א
במקום פתוח נשרטט "קו התחלה" שכל המשתתפים יכולים לעמוד מאחוריו. נבקש מכל אחד לקחת איתו אובייקט קטן מהסביבה הקרובה (מקל, אבן וכד') ולעמוד איתו מעבר לקו.
נסביר את חוקי המשחק: החניכים (שהם מדריכים בעצמם) עומדים בשורה על "קו ההתחלה". המדריך מקריא את המשפטים, וכל אחד, באופן אישי, מתקדם צעד אחד קדימה כשהמשפט רלוונטי לו.
נקריא את המשפטים:
- אכפת לי מהטבע.
- אכפת לי מהמקום שבו אני גר.
- אכפת לי מתנועת הנוער.
- אני אזרח פעיל ואקטיבי.
- את הזבל יש להשליך לפח.
- בקבוקי פלסטיק, אריזות וקרטונים מומלץ להשליך למחזורית.
- יש לדווח על כל מפגע סביבתי.
- לחיות הבר מגיע לחיות בבריאות ושלום.
- לחיות הבר מגיע לחיות בטבע ובחופש מוחלט.
- מאבקים סביבתיים נועדו להגן עליי ועל הסביבה שלי.
בסיום הקראת המשפטים נבקש מכל אחד לסמן להיכן הגיע באמצעות האובייקט שאסף, ולחזור לקו ההתחלה.
שלב ב
בחלק השני של המשחק על המשתתפים לעמוד שוב בשורה על "קו ההתחלה", ולצעוד צעד קדימה כשהמשפט רלוונטי אליהם.
- בטיולים אני אוסף את הזבל שלי, ומניח בתיק עד שאמצא פח.
- אני מעורב בנעשה בעירי: אני מקפיד לדווח למוקד העירוני 106 כשאני רואה מפגעים בשכונה.
- אני לוקח חלק פעיל בטיולים ובפעילויות השונות של התנועה.
- אני מתנדב באופן קבוע.
- מעולם לא זרקתי זבל על הרצפה.
- אני מפריד את האשפה בביתי וממחזר מה שניתן.
- אם אראה מפגע סביבתי, אדווח לגורמים הרלוונטיים.
- אם אראה בעל חיים פצוע, אעשה כל שביכולתי לעזור לו.
- אני דואג לשמור על שטחים פתוחים נקיים. אם אראה אזור טבעי מלוכלך, אנקה אותו.
- אני פעיל במאבקים סביבתיים באזור מגוריי.
בסיום הקראת המשפטים נבקש מהמשתתפים לבחון את המקום שבו נעצרו כעת ביחס למקום שאליו הגיעו בחלק הקודם.
נשאל: מי הגיע בדיוק לאותה נקודה? למי חסרים כמה צעדים? ממה נובע הפער?
נפתח שיח קצר לגבי הפער בין הרצוי למצוי, ולהבדל שיש בין פעולות שהן באחריות המועצה או העירייה לבין אלה שהן בידיים שלי.
נספר כי מטרת האפליקציה היא לצמצם את הפער בין הרצוי למצוי בכל תחום השמירה על מרחב נקי.
גוף (50 דק')
נעבור על חמשת המערכים לשכבות השונות. כל מדריך ומדריכה יקבלו חוברת מערכים ויוכלו לכתוב לעצמם הערות, רעיונות בהתאם לקבוצה שלהם.
אופצייה לגרסה מקיימת: אם נמצאים בשטח ניתן לתת קישורים לכל מערך. אם הפעילות מתקיימת בתוך מבנה אפשר להקרין את המערכים על מסך במקום להדפיס אותם.
סיכום (30 דק')
נשאל: למה לדעתכם פיתחו את האפליקציה? למה בעצם צריך אותה?
נחלק פתקים שעליהם כתובים משפטים, על החניכים לשלב את המשפטים במהלך הדיון. המשפטים נועדו להוסיף לדיון ערך וידע מבוסס.
המשפטים (נספח מס' 1):
- הידעת? מחקרים הוכיחו כי מבצעי ניקיון מרוכזים אינם מייצרים שינוי התנהגותי לאורך זמן (בכל הנוגע לאיסוף זבל מהשטח).
- כשאנו חושבים/יודעים שאזור מסוים שייך לנו, אנו נוטים לשמור עליו נקי.
- בשטחים הפתוחים אין גורם שאחראי לניקיונם. על כן לאחר חגים או חופשות אזורים רבים נשארים מלוכלכים.
- כשזבל נשאר בשטח, השאריות שלו מתפרקות ומתפוררות: חלקים קטנים של פלסטיק נספגים באדמה, נשטפים למקורות המים ומזהמים אותם.
לסיכום הדיון, נחלק לחניכים פתק (נספח מס' 2) ובו כתוב המשפט:
מה הכוונה ב"לאהוב את המדינה ולשמור עליה?" הכוונה היא (גם) לשמור על הטבע של הארץ שלא יינזק. לשמור עליו טבעי, פראי. לדאוג לארץ כאילו כל אזור ושטח – שלי הם.
נשאל: מה דעתכם? האם אתם מסכימים?
מה ניתן לעשות כדי לשמור על הארץ שלנו כפי שהיא?
נסכם את שלוש הפעולות האחרונות שעברנו, ואת עיקרי המטרה של האפליקציה.
נשאל את המדריכים האם הם מעוניינים להעביר את הפעולות לחניכים, ונעודד אותם לפנות אלינו אם יזדקקו לעזרה בנושא.
מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת
- מקור
נספחים
