פריט ידע פעילות:המשך היכרות והעמקה

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תמונת רקע לדף המשך היכרות והעמקה

פעילות שניה בסדרת מחירים למדריכים בתנועות נוער בנושא נקיון בטבע. בפעילות נעסוק בבעייתיות שבהשארת פסולת במרחב הציבורי בכלל ובטבע בפרט, נראה אילו פעולות אנו יכולים לעשות על מנת לשנות את מצב הפסולת בטבע ונשאף לעודד את המשתתפים לצאת לפעולה.

מהלך כללי

  • פעולה שוברת שגרה באתר טבע עירוני.
  • כמה משחקי ODT מהנים ומגבשים.
  • דיון: האדם, הפסולת והטבע.


מטרות

  • בעקבות הפעילות המדריכים ירצו להעמיק בנושאים טבע, זבל והשפעת האדם על הטבע, להשתמש באפליקציה "בשביל הטבע" ולהעביר נושאים אלה לחניכים.

ציוד

  • ציוד בהתאם לפתיחה שנבחרה
  • שקיות זבל
  • נספחים
  • דפים ועטים
  • מצרכים לכיבוד קל בשטח


הכנות

  • הדפסת הנספחים.
  • בחירה בין האפשרויות לפתיחת הפעולה.


פתיחה (20 דק')

אפשרות א'

הכנה משותפת של מאכל בטבע: תה, פנקייקים, פיקניק קליל – כל מה שתמצאו לנכון על מנת לפתוח את ישיבת המדריכים בצורה נעימה.

אפשרות ב'

בוחרים מ"גוף" מערך מס' 2 של החניכים משחקון שמתאים לשכבות הבוגרות.


גוף (50 דק')

הסבר (15 דקות): מסבירים על האפליקציה "בשביל הטבע" ומבקשים מהמדריכים להוריד אותה לטלפונים שלהם.

התנסות (15 דקות): שיטוט באתר טבע עירוני ודיווח על מקומות מלוכלכים.

אפשר לנקות קצת את השטח, אבל כזכור זה לא העיקר – מה שחשוב זה לדווח.

נתכנס לדיון (20 דקות):

האם לדעתכם לזרוק תפוח בטבע זה כמו לזרוק פחית שימורים בטבע?

**הערה לרכז/ת: זו שאלה חשובה!

השלכת זבל בטבע משנה את המאזן הטבעי של המערכת האקולוגית. היא מעודדת מינים מתפרצים, כמו חזיר הבר והתן הזהוב. אשפה ובייחוד פסולת אורגנית מהוות מוקדי משיכה עבור מינים מתפרצים. הדבר עלול לגרום להכחדת מינים אחרים: למשל הצבאים, שגם כך נמצאים בסכנת הכחדה, ונפגעים במיוחד מהתרבותם של התנים שצדים אותם.

מושגים

  • בית גידול: תנאי הסביבה הפיזיים של האורגניזמים: בעלי חיים, צמחים ועוד. מה שמאפשר ליצורים חיים פשוט לחיות.
  • מגוון מינים: כל המינים באותו בית גידול. חשוב מאוד שיהיה מגוון רב ככל שניתן. זאת כיוון שכל מין תלוי במינים אחרים לצורך קיומו. הכחדה של מין אחד משפיעה על כל השרשרת, עלולה להחריב את בית הגידול, ובסופו של דבר לגרום נזק גם לאדם.

נסכם במשפט: "הדבר היחיד שנרצה להשאיר אחרינו בטבע זה טביעת כף הרגל שלנו".

לאחר שהבהרנו כי השארת פריטי זבל באזורים טבעיים היא פעולה שמפרה את האיזון ועלולה לגרום נזק, נמשיך להתמקד באפליקציה.

נשאל: למה לדווח? למה להשתמש באפליקציה?

נאסוף תשובות, ונסכים כי:

  1. הדיווח גורם לנו להיות אזרחים אקטיביים. בזכות דיווחים של משתמשי האפליקציה, הרשויות יהיו מודעות למצב הניקיון בטבע, וכך נוכל לעודד אותן לנקוט פעולה.
  2. התופעה של "לכלוך ברשות הרבים" די שכיחה בישראל. ישנם ישראלים שמשליכים פסולת בשטחים שנדמה כי אינם שייכים לאף אחד... הבעיה היא שאף אחד לא אחראי לשטחים האלה, והם למעשה של כולנו.

לכלוך בשטחים הטבעיים גורם גם לנזקים אקולוגיים חמורים ולפגיעה בבריאות הציבור. הפסולת מסכנת את חיות הבר, מזהמת את מקורות המים, וגורמת להתפשטות ולהתרבות של מינים מסוימים, תוך הפרת האיזון האקולוגי.

מעבר לכל אלה, לכלוך ברשות הרבים מבטא את יחסו של האדם אל המרחב הטבעי הפתוח. אדם המשליך פסולת, או אדיש לקיומה בשטח, אינו חש חיבור או אחריות לסביבה, ולעיתים הוא אף חש עוינות או ניכור כלפיה.

  1. בדרך כלל אנשים נוהגים ללכלך יותר כאשר המקום כבר מלוכלך, כלומר, למאפייני הסביבה יש השפעה על התנהגות המטיילים.
  2. מחקרים מלמדים כי זריקת פסולת ברשות הרבים היא תופעה המצביעה על סימפטום לבעיה עמוקה יותר: ניכור, חוסר אחריות, חוסר שייכות של המלכלך למקום שבו הוא משליך פסולת.

המסר:

  1. להשלכת פסולת ברשות הרבים ואי-טיפול נאות בה יש השלכות חמורות על הטבע והסביבה שלנו.
  2. מדובר במפגע אנושי/התנהגותי ויש לנו יכולת מלאה להביא לשינוי המצב. ישראל מלוכלכת – מדובר בבעיה בסדר גודל לאומי. האחריות למצב נמצאת בידיים שלנו האזרחים, הגיע הזמן לשנות
  3. התנהגות: להפסיק להשליך אשפה בשטחים טבעיים, למחזר, לקחת אחריות על הטיפול באשפה שאנו מייצרים, לדרוש מרשויות המדינה לטפל בנושא.
  4. השינוי בתחום זה יכול לבוא אך ורק מתוך שינוי תרבותי.

דיון

נשאל שוב: מדוע חשוב לדווח?

דיווח באפליקציה "בשביל הטבע" מאפשר לרשויות השונות לקבל מידע על מצב ניקיון השטחים הטבעיים שבתחום שיפוטן ולפעול בהתאם.

כיום משתמשים בשיטת עבודה שנקראת "מדע אזרחי", המשלבת אזרחים מתנדבים באיסוף דאטה. בעולם משתמשים בשיטה הזו במגוון תחומים: אוספים מידע, מנתחים אותו ומסיקים מסקנות. ניתן לעשות זאת בקלות ולפעול בהתאם.

מדוע שלא נרתום את הטכנולוגיה לטובת עולם טוב יותר?

להרחבה:


סיכום (20 דק')

גיוס המדריכים לנושא השימוש באפליקציה "בשביל הטבע" כדי שיעבירו אותו לחניכים.

נספר כי הוכנו כמה מערכים, שעליהם נעבור בקן/שבט/סניף בנחת במפגש הבא.

כפי שעלה בדיון, לאפליקציה יתרונות רבים:

  1. עידוד לניקיון הטבע.
  2. דיווח כדי לייצר אוריינות חברתית וסביבתית.
  3. הנעה לפעולה של הרשויות השונות.
  4. יצירת תהליך של שאלות כלליות מול החניכים: מה חשוב לי, וכיצד אני מקדם את מה שחשוב לי בחיים.

נסכם:

במדרש קהלת רבה ז, יג (נספח 1) נאמר:

"בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את אדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן העדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הן, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך".

נשאל: למה הכוונה במדרש?

נשיב: אנחנו אלה שצריכים לשמור על עולם הטבע, כיוון שאם נקלקל אותו, לא יהיה מי שיתקן אחרינו.


ניתן לסכם גם בציטוט מדבריו של מהטמה גנדי (נספח 2): "היה אתה השינוי שהינך רוצה לראות בעולם".


מה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספתמה חסר: מקורות והפניה לקריאה נוספת



נספחים